
Každý raz, keď si v Denveri zaviažem čižmy a namierim auto na západ po I-70, som rozpoltený medzi dvoma coloradskými ťažkými váhami: Aspen a Vail. Lyžoval som v oboch viac ráz, než si pamätám – Aspenovo blýskavé trate za slnečného popoludnia oproti nekonečným kotlom Vailu za práškového rána – a oboje ma priťahujú ako magnety. Minulú zimu som absolvoval víkend v kuse: Vail v sobotu na klasickú jazdu po upravených zjazdovkách, potom v nedeľu Aspen, kde som naháňal čerstvé stopy na Highlanse. Nie je to len o lyžovaní; je to o tom, ako vás každé miesto púta k životu v horách, či už sa vyhýbate celebritám, alebo si hľadáte vlastnú líniu v nedotknutom snehu.
Čo nakloní váhy v moj prospech? Vail pôsobí ako spoľahlivý ťažný kôň – veľký, odvážny a stvorený pre každého – zatiaľ čo Aspen má tú neskrývanú drzost, spájajúcu svetovú úroveň terénu s atmosférou, ktorá je rovnako luxusná ako uvoľnená. Ak sa rozhodujete, kam investovať peniaze za celosezónny skipas alebo si zarezervovať prvý výlet, mám silné názory založené na rokoch jazdenia v oboch. Rozoberieme si to od svahov až po krčmy, pretože vybrať si medzi nimi je ako vyberať si obľúbené dieťa: ťažké, ale nevyhnutné.
Z mojej pozície v Denveri sú oba zvládnuteľné ako jednodňové výlety alebo krátke prespania, ale uspokojujú rôzne potreby. Vail je moja voľba pre spoľahlivosť a rozsah; Aspen je miesto, kam idem, aby som sa cítil nóbl bez toho, aby som sa musel príliš snažiť. Poďme sa pozrieť prečo.
Začnime tým, čo je najdôležitejšie – snehom pod vašimi lyžami. Vail víťazí vo veľkosti a zastrašovacom faktore. Rozprestiera sa na 5 317 hektároch upravovateľnej plochy v siedmich kotloch, vrátane legendárnych Back Bowls, je to beštia z hory. Stratil som pol dňa blúdením od Blue Sky Basin po China Bowl, zaborúc sa do Sun Down Bowl pre ten vzrušujúci 3000-stopový vertikálny pád. Terénny park na Golden Peak tiež nie je na zahodenie, s skokmi a prekážkami, ktoré udržia milovníkov jibov šťastných. Ak ste stredne pokročilý lyžiar, ktorý chce posunúť svoje hranice, upravené zjazdovky na Vail Mountain prechádzajú do expertov strmých úsekov, ktoré sa zdajú byť nekonečné.
Aspen na druhej strane rozprestiera svoje čaro na štyroch odlišných horách: Aspen Mountain (klasické jadro s 673 hektármi a 3 267 stôp vertikálneho prevýšenia), Snowmass (rodinný gigant s 3 128 hektármi), Buttermilk (parkové nebo so 470 hektármi) a Highlands (špecialista na strmé svahy s 1 040 hektármi). Celkovo? Cez 5 500 hektárov, ak započítame celé toto podujatie. Milujem zmeny – pokojné modré trate na Buttermilk na relaxačné zahriatie, potom strmé svahy Highland Bowl na adrenalínový zážitok z výstupu do kopca, pozerajúc sa na 45-stupňové svahy vo výške 12 500 stôp. Je to menej o jednej masívnej oblasti a viac o kurátorovaných zážitkoch; Snowmass pôsobí ako samostatný svet s gondolou Elk Camp, ktorá vás za pár minút vyvezie do výšky 1 000 stôp.
Pre lovcov čiernych diamantov, ako som ja, má Vail výhodu v objeme. Prima Cornice alebo Prima Glades v Back Bowls ponúkajú zjazdové lyžovanie v lese, ktoré je užšie a rozmanitejšie ako ponuky Aspenu. Ale Aspen's Highlands Bowl? To je čistý zoznam želaní: 45-minútový výstup s cepínom na vrchol, potom línie s rímsami, ktoré vás zhodia do mikro-kotlov. Zvládol som to dvakrát – raz v podmienkach modrého neba, srdce mi búchalo – a je to pamätnejšie ako prístupná expertíza Vailu. Ak ste sami alebo s pokročilými priateľmi, rozmanitosť Aspenu vyhráva pre hodnotu opakovania.
Vail žiari pre progresiu. Základňa Lionshead má jemné zelené trate na Tenderfoot a môžete ich opakovane jazdiť bez pocitu stratenosti v rozsahu. Stredne pokročilí nájdu dlhé križujúce trate na Riva Ridge, ktoré ponúkajú 3 míle dokonalého snehu. Aspen kontruje ako mekka pre začiatočníkov na Buttermilk – široké, odpúšťajúce trate ako Tiehack – a stenu Hanging Valley na Snowmasse pre stredne pokročilých, ktorí si budujú sebavedomie. Vzal som tam minulý rok moju sestru; za jeden deň prešla od pizze po spájanie zelených trás. Obe sú pevné, ale konektivita Vailu uľahčuje postup bez problémov s prepravou.
Coloradský sneh je náladový, ale oba rezorty sa hostia, keď zasiahnu búrky. Vail priemerne ročne zaznamenáva 354 palcov, vďaka svojim severným kotlom, ktoré si udržiavajú chlad. Zažil som tam 12-palcové návaly, ktoré premenili Back Bowls na more bieleho; minulý marec som prešiel Tea Cup Bowl päťkrát pred obedom, každá jazda hlbšia ako predchádzajúca. Vysoká nadmorská výška – vrchol vo výške 11 570 stôp – znamená konzistentné hĺbky základne, často cez 100 palcov v polovici sezóny. Ale dávajte pozor na vietor; môže spôsobiť krustovanie horných úsekov.
Aspen priemerne získava 300 palcov, ale jeho rozmanité aspekty umožňujú kreatívne spravovanie snehu. Snowmass získava vplyv jazerného efektu z Pacifiku, prinášajúc nadýchané jazdy na Sam's Knob. Sklony Highlands orientované na východ sa rýchlo opekajú, ale keď je ideálne, práškový sneh je legendárny – pomyslite na 18-palcový sneh cez noc na Micro Death. Z Denveru je Vail bližšie (105 míľ, 2-hodinová jazda), takže ho častejšie navštevujem pre čerstvé stopy. 200-míľová cesta do Aspenu (3,5 hodiny) znamená, že si naplánujem všetko dôsledne podľa predpovedí. Obe rezorty upravujú trate ako profesionáli, ale rozsah Vailu znamená viac nedotknutých liniek po búrke.
Vail sa otvára začiatkom novembra a funguje do apríla, niekedy do mája, s nočným lyžovaním na Bowl cez víkendy. Štyri hory Aspenu majú posunuté otváranie – Buttermilk prvý koncom novembra, plná prevádzka do decembra – a zatvárajú v polovici apríla. Spoľahlivosť? Vail je lepší pre začiatok/koniec sezóny; lyžoval som tam aprílový kukuricový sneh, zatiaľ čo Aspen bol stále tenký. Ale pre vrcholné mesiace s práškovým snehom (január-február) sú na tom rovnako, ak správne načasujete búrky.
Po dni carvingu sa scéna mimo svahu stáva miestom, kde sa osobnosti rozchádzajú. Dedina Vail je luxusný európsky šarm – dláždené ulice lemované luxusnými obchodmi a podnikmi ako The Remedy Bar, kde si pri pohľade na potok Gore vychutnávam po lyžovačke IPA. Je orientovaný na rodiny; deti sa motajú okolo klziska, zatiaľ čo dospelí navštevujú Bully Boy pre živú hudbu. Mal som epické après v Pepi's, kde som sa najedol schnitzelu s davom, ktorý bol hlučný, ale kultivovaný. Žiadne zamatové laná, len coloradský chlad.
Aspen? Je to ihrisko celebrít. Centrum dediny bzučí s A-listrami – stretol som hercov v Paradise Bakery, kde si kupovali kávu. Après v Ajax Tavern znamená hľuzovkové hranolky a pozorovanie ľudí, alebo zamierte do The White House pre atmosféru krčmy s biliardovými stolmi a lacnými pivami. Snowmass to upokojuje hudobnými festivalmi v Base Village, ale Cloud Nine lounge na Highlanse? Gurmánska fondue vo výške 11 000 stôp na vyhrievanej terase – tam som sledoval západy slnka, ktoré prekonali akýkoľvek Instagramový reel. Atmosféra Aspenu je ambiciózna; Vail je dostupnejší luxus.
Vail's Sweet Basil podáva vynikajúcu teľaciu sviečkovicu z jeleňa; doplňte ju Vail IPA. V Aspene francúzska Alpská Bistrotka v Snowmasse ponúka skvelú raclette – rozpustený syr na zemiakoch, ktorý poteší po chladnom dni. Na neformálne jedlo, pizza Vendetta's vo Vaili alebo New York Pizza v Aspene – obe zahrejú bez toho, aby zruinovali váš rozpočet.
Keď žijem v Denveri, Vail je moja jasná výhra: 100 míľ na západ, priama cesta po I-70, parkovanie v Lionshead alebo Vail Village je jednoduché (bezplatné parkoviská sa zaplnia skoro). Držitelia Epic Passu majú neobmedzený prístup a bezplatný mestský autobus vás prepraví. Absolvoval som jazdy za úsvitu, dorazil som o 8. hodine ráno na prvé spustenie. Aspen vyžaduje viac úsilia – 200 míľ cez Independence Pass (v zime uzavreté, takže obchádzka cez Glenwood Springs pridáva čas). Ale autobusy Roaring Fork Transit bezproblémovo spájajú hory a parkovanie v Snowmasse je dostatočné. Ak letíte? Letisko Aspen (3 míle) je lepšie ako letisko Eagle County vo Vaili (35 míľ ďalej).
Pre rodiny alebo skupiny Vailovo zameranie na jednu horu zjednodušuje; nie sú potrebné žiadne viacrezortné lístky, pokiaľ nemáte plný prístup Epic. Aspen's Ikon Pass pokrýva všetky štyri, ale kyvadlová doprava (každých 30 minút) znamená plánovanie jázd. Z môjho pohľadu logistika Vailu z neho robí jasnú voľbu pre spontánne výlety; Aspen stojí za jazdu kvôli odmenene.
Ceny skipasov na oboch miestach bolia – denný lístok pre dospelých vo Vaili v polovici sezóny stojí 279 dolárov, ale Epic Pass začína na 969 dolároch za neobmedzený. V Aspene je to 239 dolárov denne, Ikon Base na 1 299 dolárov za 7 dní. Ubytovanie? Vail's Sonnenalp Grand Hotel stojí 500 dolárov za noc; Little Nell v Aspene stojí 700 dolárov+. Ale z hľadiska hodnoty, rozsiahly terén Vailu ospravedlňuje výdavky – tam som za jeden deň dosiahol 20 000 vertikálnych stôp. Aspen pôsobí drahšie kvôli svojej glamúru, ale ponuky Snowmassu (ako balíčky skipas/ubytovanie za 150 dolárov) ho vylepšujú na dlhšie pobyty.
| Kategória | Vail | Aspen |
|---|---|---|
| Hektáre | 5 317 | 5 500+ (štyri hory) |
| Vertikálne prevýšenie | 3 450 stôp | 3 267 stôp (Aspen Mt.); líši sa |
| Priemerný ročný sneh | 354 palcov | 300 palcov |
| Denný skipas (dospelý) | 279 dolárov | 239 dolárov |
| Jazda z Denveru | 2 hodiny | 3,5 hodiny |
| Celosezónny skipas (neobmedzený) | Epic: 969 dolárov | Ikon: 1 299 dolárov (základný 7 dní) |
Táto tabuľka zhrňuje podstatné informácie – Vail vedie v dostupnosti a snehu, Aspen v rozmanitom teréne. Pre lyžiarov s obmedzeným rozpočtom vyniká hodnota skipasov Vailu; Aspen je pre tých, ktorí hľadajú jedinečné zážitky.
Ak ste nadšenec práškového snehu alebo rodinný cestovateľ, Vail je vaše miesto – nekonečné kotle a ľahká atmosféra ho robia odpúšťajúcim pre všetky úrovne. Vzal som tam svoje neteri; čarovný koberec na Adventure Ridge ich udržiaval v smiechu, zatiaľ čo ja som si stihol užiť pár kotlov. Pre expertov túžiacich po rozmanitosti alebo po atmosfére vysokej spoločnosti je Aspen nesúťažný – výstup na Highlands Bowl alebo rozľahlosť Snowmassu prinášajú vzrušenie, na ktoré nezabudnete.
Ja? Striedam: Vail na nenáročné víkendy, Aspen na časy, keď sa chcem cítiť ako v lyžiarskom filme (predstavte si atmosféru z filmu Aspen Extreme). Ani jeden nie je zlý; ide o to, čo naplní vašu dušu na svahu.
Vail vedie s priemerom 354 palcov a severne orientovanými kotlami, ktoré dlhšie udržiavajú práškový sneh. Aspen tiež dostáva konzistentné návaly, ale jeho rozmanité expozície znamenajú rýchlejšie topenie v slnečných dňoch. Pred odchodom skontrolujte predpovede NOHRR.
Aspen má nóbl povesť, ale štyri hory rozptyľujú davy – jazdil som stredy na prázdnych tratiach. Je to luxusné, iste, ale miestni ho udržiavajú pri zemi; nie je to horšie ako luxusná scéna Vailu.
Prepojený terén Vailu a programy pre deti (ako Helm of Sun deck) z neho robia rodinné zlato. Aspen kontruje detským centrom Treehouse na Snowmasse a jemnými svahmi na Buttermilk – obe sú vynikajúce, ale Vail je logisticky jednoduchší.
Rýchle lanovky Vailu (celkovo 34) sa pohybujú rýchlo, ale počas najrušnejších víkendov čakáte 10-15 minút na populárne vleky ako Gondola One. Viac ako 80 vlekov v Aspene naprieč horami udržuje rady krátke; Snowmass pôsobí najmenej preplnene.
Absolútne – z Denveru, Vail piatok-sobota, v nedeľu jazda do Aspenu (4 hodiny). Alebo priletieť do Eagle pre Vail, potom kyvadlová doprava do Aspenu. Možnosti s viacerými passmi ako Ikon/Epic hybridy pomáhajú.
Oba ponúkajú solídne možnosti: prechádzky po dedine Vail alebo horúca čokoláda v Mid-Vail; turistika na snežniciach v Aspene alebo joga v Music Tent. Nie je to len o baroch – veľa miest na pokojné zotavenie.
Vail vedie s 5 míľami osvetlených tratí na Bowl, otvorených piatky-nedeľe do 21:00. Aspen má obmedzenú nočnú prevádzku na Snowmasse (vybrané trate), takže Vail je voľbou pre jazdy po zotmení.
Záverom mojej analýzy Aspenu oproti Vailu je jasné, že oboje definujú coloradské lyžovanie svojím vlastným spôsobom – epický rozsah Vailu oproti štýlovej duši Aspenu. Nech si vyberiete čokoľvek, odídete s príbehmi, ktoré stoja za opätovné rozprávanie. Pre viac hĺbkových článkov o Colorade, ako je tento, navštívte GetSki.com; majú tam mapy a zasvätené tipy na plánovanie vašej ďalšej jazdy.