
De fiecare dată când îmi înșir boții în Denver și îmi îndrept mașina spre vest pe I-70, sunt împărțit între doi grei ai statului Colorado: Aspen și Vail. Am schiat pe amândouă de mai multe ori decât pot număra — pârtiile strălucitoare ale Aspenului într-o după-amiază însorită versus bolurile nesfârșite ale Vailului într-o dimineață cu zăpadă proaspătă — și ambele mă atrag înapoi ca niște magneți. Iarna trecută, am făcut un weekend consecutiv: Vail sâmbătă pentru acea croazieră clasică pe pârtie, apoi Aspen duminică, urmărind urme proaspete la Highlands. Nu este vorba doar de schi; este vorba despre cum te face fiecare loc să te simți viu în munți, fie că eviți celebrități sau îți găsești propria linie în zăpadă neatinsă.
Ce înclină balanța pentru mine? Vail se simte ca un cal de povară de încredere — mare, îndrăzneț și construit pentru toată lumea — în timp ce Aspen are acest tupeu neînțeles, amestecând terenul de clasă mondială cu o atmosferă pe cât de luxoasă, pe atât de relaxată. Dacă vă decideți unde să vă cheltuiți abonamentul de sezon sau să rezervați acea primă călătorie, am opinii ferme bazate pe ani de experiență pe amândouă. Vom analiza totul, de la pârtii la halbe, pentru că a alege între ele este ca și cum ai alege copilul preferat: greu, dar necesar.
Din peronul meu din Denver, ambele sunt excursii de o zi sau mini-vacanțe rapide, dar satisfac nevoi diferite. Vail este alegerea mea pentru fiabilitate și scară; Aspen este unde merg să mă simt elegant fără să depun prea mult efort. Să vedem de ce.
Să începem cu ceea ce contează cel mai mult — zăpada de sub schiurile tale. Vail câștigă la scară pură și factor de intimidare. Întinzându-se pe 5.317 acri schiabili în șapte boluri, inclusiv legendarele Back Bowls, este o bestie de munte. Am pierdut jumătate de zi plimbându-mă de la Blue Sky Basin la China Bowl, coborând în Sun Down Bowl pentru acea plonjare exhilarantă de 3.000 de picioare verticală. Terenul de parc de la Golden Peak nu este nici el de neglijat, cu sărituri și bare care îi mulțumesc pe cei pasionați de jibb. Dacă sunteți un schior intermediar care dorește să depășească limitele, pârtiile amenajate ale Vailului pe muntele propriu Vail fac loc unor pante abrupte pentru experți care par nesfârșite.
Aspen, pe de altă parte, își răspândește magia pe patru munți distincti: Aspen Mountain (nucleul clasic, cu 673 de acri și 3.267 de picioare verticale), Snowmass (uriașul familiei, cu 3.128 de acri), Buttermilk (paradisul parcurilor, cu 470 de acri) și Highlands (specialistul pe pante abrupte, cu 1.040 de acri). Total? Peste 5.500 de acri dacă numărați totul. Îmi place să schimb, de la pârtiile line de la Buttermilk pentru o încălzire relaxată, apoi la Highland Bowl de la Highlands pentru acel fior obținut prin efort, privind la pante de 45 de grade la 12.500 de picioare. Este mai puțin despre o singură zonă masivă și mai mult despre experiențe atent selecționate; Snowmass se simte ca o lume de sine stătătoare, cu telecabina Elk Camp care te urcă 1.000 de picioare verticale în câteva minute.
Pentru cei ca mine, care caută pârtii negre, avantajul Vailului constă în volum. Prima Cornice sau Pădurile Prima din Back Bowls oferă schi printre copaci, care este mai dens și mai variat decât ofertele Aspenului. Dar Highland Bowl de la Aspen? Acela este pur epopee: o oră și jumătate de mers pe jos până în vârf, apoi trasee cu cornișă care te aruncă în micro-boluri. Am făcut-o de două ori — o dată în condiții de cer senin, inima bătând — și este mai memorabilă decât experții abordabili ai Vailului. Dacă sunteți singur sau cu prieteni avansați, varietatea Aspenului este superioară pentru valoare de rejucare.
Vail strălucește pentru progresie. Baza Lionshead are pârtii verzi line pe Tenderfoot, și le puteți parcurge fără să vă simțiți pierduți în întindere. Intermediarii au parte de pârtiile lungi și virajate ale Riva Ridge, cronometrate la 3 mile de fâșii perfect amenajate. Aspen răspunde cu mecca începătorilor de la Buttermilk — pârtii largi și iertătoare, cum ar fi Tiehack — și zidul Hanging Valley din Snowmass pentru intermediarii care își construiesc încrederea. Am dus verișoara mea acolo anul trecut; de la a face pizza la a lega viraje pe pârtii verzi într-o zi. Ambele sunt solide, dar conectivitatea Vailului face mai ușor progresul fără probleme de transport.
Zăpada din Colorado este capricioasă, dar ambele stațiuni prosperă când lovesc furtunile. Vail are o medie de 354 de inci anual, datorită bolurilor orientate spre nord care păstrează frigul. Am fost acolo în timpul căderilor de 12 inci care au transformat Back Bowls într-o mare albă; în martie trecut, am coborât Tea Cup Bowl de cinci ori înainte de prânz, fiecare coborâre mai adâncă decât precedenta. Altitudinea înaltă alpină — depășind 11.570 de picioare — înseamnă adâncimi consistente ale stratului de zăpadă, adesea peste 100 de inci la mijlocul sezonului. Dar fiți atenți la vânt; poate forma o crustă pe zonele superioare.
Aspen adună o medie de 300 de inci, dar aspectele sale variate permit o gestionare creativă a zăpezii. Snowmass beneficiază de efectul lacului din Pacific, oferind coborâri pufoase pe Sam's Knob. Pantele din fața estului ale Highlands se topesc repede, dar când este momentul potrivit, zăpada proaspătă este legendară — gândiți-vă la 18 inci peste noapte la Micro Death. Din Denver, Vail este mai aproape (105 mile, 2 ore de condus), așa că îl vizitez mai des pentru zăpadă proaspătă. Călătoria de 200 de mile până la Aspen (3,5 ore) înseamnă că planific religios în funcție de prognoze. Ambele amenajează pârtiile ca niște profesioniști, dar scara Vailului înseamnă mai multe linii neatinsă după furtuni.
Vail se deschide la începutul lunii noiembrie și funcționează până în aprilie, uneori mai, cu schi nocturn pe Bowl în weekenduri. Cei patru munți ai Aspenului au deschideri eșalonate — Buttermilk primul la sfârșitul lunii noiembrie, funcționare completă până în decembrie — și se închid la mijlocul lunii aprilie. Fiabilitate? Vail este mai bun pentru începutul/sfârșitul sezonului; am schiat pe zăpadă de primăvară în aprilie acolo, în timp ce Aspen era încă subțire. Dar pentru lunile de vârf cu zăpadă proaspătă (ianuarie-februarie), sunt la egalitate dacă prindeți furtunile.
După o zi de carving, scena de după schi este unde personalitățile diverg. Satul Vail are farmec european de lux — străzi pietruite mărginite de magazine de lux și locații precum The Remedy Bar, unde savurez o IPA post-schi admirând râul Gore. Este orientat spre familie; copiii se adună în jurul patinoarului, în timp ce adulții merg la Bully Boy pentru muzică live. Am avut après-uri epice la Pepi's, mâncând șnițel cu o mulțime gălăgioasă, dar rafinată. Fără sfori de catifea, doar răcoarea Colorado.
Aspen? Este terenul de joacă al celebrităților. Satul central vibrează de vedete — m-am ciocnit cu actori la Paradise Bakery, luând cafea. Après-ski la Ajax Tavern înseamnă cartofi prăjiți cu trufe și privit oameni, sau mergeți la The White House pentru o atmosferă de bar de cartier cu mese de biliard și beri ieftine. Snowmass liniștește lucrurile cu festivalurile de muzică din Base Village, dar Cloud Nine lounge de la Highlands? Fondue gourmet la 11.000 de picioare pe o terasă încălzită — am ciocnit pahare la apusuri de soare acolo, care bat orice postare de Instagram. Atmosfera Aspenului este aspirativă; luxul Vailului este mai accesibil.
Sweet Basil din Vail servește file de elan spectaculos; potriviți-l cu o Vail IPA. În Aspen, French Alpine Bistro de la Snowmass excelează la raclette — brânză topită peste cartofi care se potrivește perfect după o zi rece. Pentru ceva casual, pizza de la Vendetta's din Vail sau New York Pizza din Aspen — ambele alimentează focul fără să spargă banca.
Locuind în Denver, Vail este victoria mea ușoară: 100 de mile spre vest, drum direct pe I-70, parcarea la Lionshead sau Vail Village este simplă (locurile gratuite se ocupă devreme). Deținătorii de Epic Pass au acces nelimitat, iar autobuzul gratuit din oraș te plimbă rapid. Am făcut drumuri la răsărit, sosind la ora 8 dimineața pentru prima urcare. Aspen necesită mai mult efort — 200 de mile prin Independence Pass (închis iarna, așa că ocolul prin Glenwood Springs adaugă timp). Dar autobuzele Roaring Fork Transit se conectează perfect între munți, iar parcarea la Snowmass este suficientă. Zburați? Aeroportul Aspen (3 mile) este mai bun decât Eagle County de la Vail (la 35 de mile distanță).
Pentru familii sau grupuri, concentrarea Vailului pe un singur munte simplifică totul; nu sunt necesare bilete multi-stațiune decât dacă aveți abonament all-access Epic. Abonamentul Ikon de la Aspen acoperă toți cei patru munți, dar autobuzele (la fiecare 30 de minute) necesită planificarea coborârilor. Din punctul meu de vedere, logistica Vailului îl face alegerea evidentă pentru călătorii spontane; Aspen merită drumul pentru recompensa sa.
Abonamentele de schi sunt scumpe la amândouă — tariful de fereastră al Vailului ajunge la 279 USD pentru un permis de o zi pentru adulți la mijlocul sezonului, dar Epic Pass începe de la 969 USD pentru acces nelimitat. Tariful zilnic al Aspenului este de 239 USD, Ikon Base la 1.299 USD pentru 7 zile. Cazarea? Sonnenalp Grand Hotel din Vail costă 500 USD/noapte; Little Nell din Aspen este 700 USD+. Dar ca valoare, terenul vast al Vailului justifică cheltuiala — am făcut 20.000 de picioare verticale într-o zi acolo. Aspen se simte mai scump pentru glamour, dar ofertele Snowmass (cum ar fi pachetele de 150 USD pentru schi și cazare) îl fac mai atractiv pentru sejururi mai lungi.
| Categorie | Vail | Aspen |
|---|---|---|
| Acri | 5.317 | 5.500+ (patru munți) |
| Cădere Verticală | 3.450 ft | 3.267 ft (Aspen Mt.); variază |
| Zăpadă Medie Anuală | 354 in | 300 in |
| Bilet de Schi pe Zi (Adult) | 279 USD | 239 USD |
| Drum din Denver | 2 ore | 3,5 ore |
| Abonament de Sezon (Nelimitat) | Epic: 969 USD | Ikon: 1.299 USD (7 zile de bază) |
Acest tabel rezumă elementele esențiale — Vail este superior la accesibilitate și zăpadă, Aspen la teren divers. Pentru schiorii cu buget redus, valoarea abonamentului Vail strălucește; Aspen este pentru cei care caută experiențe unice.
Dacă sunteți un vânător de zăpadă proaspătă sau un călător de familie, Vail este locul vostru — bolurile nesfârșite și atmosfera relaxată îl fac iertător pentru toate nivelurile. Mi-am dus nepoatele acolo; covorul magic de la Adventure Ridge le ținea chicotind, în timp ce eu mă furam în boluri. Pentru experții care tânjesc după varietate sau acel zumzet al înaltei societăți, Aspenul este de neegalat — drumul pe jos spre Highland Bowl sau vastitatea Snowmass oferă emoții de neuitat.
Eu? Alternezi: Vail pentru weekenduri relaxate, Aspen pentru când vreau să mă simt ca într-un film cu schi (gândiți-vă la vibrațiile din Aspen Extreme). Niciuna nu este greșită; este vorba despre ce îți hrănește sufletul pe munte.
Vail este superior, cu o medie de 354 de inci și boluri orientate spre nord care păstrează zăpada proaspătă mai mult timp. Aspen are, de asemenea, căderi consistente, dar expunerile sale variate înseamnă o topire mai rapidă în zilele însorite. Verificați prognozele NOHRR înainte de a pleca.
Aspen are o reputație glamour, dar cei patru munți împrăștie mulțimile — am schiat în zilele de mijloc de săptămână pe pârtii goale. Este de preț, sigur, dar localnicii îl țin cu picioarele pe pământ; nu e mai rău decât scena de lux a Vailului.
Terenul interconectat al Vailului și programele pentru copii (cum ar fi Helm of Sun deck) îl fac un aur pentru familii. Aspen răspunde cu zona pentru copii Treehouse din Snowmass și pârtiile line de la Buttermilk — ambele excelente, dar Vail este mai ușor din punct de vedere logistic.
Telescaunele de mare viteză ale Vailului (34 în total) se mișcă rapid, dar weekendurile de vârf înseamnă 10-15 minute de așteptare la scaune populare precum Gondola One. Cele peste 80 de telescaune ale Aspenului, răspândite pe munți, mențin cozile scurte; Snowmass se simte cel mai puțin aglomerat.
Absolut — din Denver, faceți Vail vineri-sâmbătă, apoi conduceți spre Aspen duminică (4 ore). Sau zburați spre Eagle pentru Vail, apoi luați un transfer spre Aspen. Opțiuni de abonament multiplu precum Ikon/Epic hibride ajută.
Ambele oferă opțiuni solide: plimbări prin satul Vail sau ciocolată caldă la Mid-Vail; tururi de snowshoeing la Aspen sau yoga la The Music Tent. Nu sunt doar baruri — sunt o mulțime de locuri de recuperare relaxante.
Vail conduce cu 5 mile iluminate pe Bowl, deschis vineri-duminică până la ora 21:00. Aspen are operațiuni limitate pe timp de noapte la Snowmass (pârtii selectate), așa că Vail este alegerea pentru coborâri după lăsarea întunericului.
Încheind perspectiva mea asupra Aspen versus Vail, este clar că amândouă definesc schiul în Colorado în felul lor propriu — scara epică a Vailului versus sufletul elegant al Aspenului. Indiferent ce alegeți, veți pleca cu povești demne de a fi spuse din nou. Pentru mai multe analize aprofundate despre Colorado, cum ar fi aceasta, vizitați GetSki.com; au hărțile și sfaturile interne pentru a vă planifica următoarea coborâre.