
Pokaždé, když si v Denveru zavážu boty a zamířím autem na západ po I-70, jsem rozpolcený mezi dvěma coloradskými těžkými váhami: Aspen a Vail. Lyžoval jsem na obou vícekrát, než si pamatuji – Aspenské třpytivé sjezdovky za slunečného odpoledne versus nekonečné kotle Vailu za ranního prašanu – a obojí mě táhne zpět jako magnety. Minulou zimu jsem strávil víkend zpět k sobě: Vail v sobotu na klasickou jízdu po sjezdovce, pak Aspen v neděli, honící čerstvé stopy na Highlandsu. Není to jen o lyžování; je to o tom, jak se na každém místě cítíte na horách živí, ať už se vyhýbáte celebritám, nebo hledáte vlastní linii v nedotčeném sněhu.
Co pro mě rozhoduje? Vail mi připadá jako spolehlivý pracant – velký, odvážný a postavený pro všechny – zatímco Aspen má tuto nekompromisní drzost, která kombinuje terén světové úrovně s atmosférou, která je stejně luxusní jako uvolněná. Pokud se rozhodujete, kam investovat své peníze za permanentku na sezónu nebo zarezervovat první výlet, mám silné názory založené na letech ježdění na obou. Podíváme se na to od sjezdovek po půllitry, protože výběr mezi nimi je jako vybírat své oblíbené dítě: těžké, ale nutné.
Ze svého místa v Denveru jsou obě střediska proveditelná jako jednodenní výlety nebo rychlé přenocování, ale uspokojí různé potřeby. Vail je moje volba pro spolehlivost a velikost; Aspen je místo, kam jdu, abych se cítil luxusně, aniž bych se příliš snažil. Pojďme se podívat proč.
Začněme tím, co je nejdůležitější – sněhem pod lyžemi. Vail vítězí v čisté velikosti a zastrašujícím faktoru. S rozlohou 5 317 akrů lyžařského terénu rozprostírajícího se přes sedm kotlů, včetně legendárních Back Bowls, je to horské monstrum. Ztratil jsem půl dne blouděním od Blue Sky Basin po China Bowl a sjel do Sun Down Bowl pro ten vzrušující 3 000 stop hluboký svislý pád. Terénní park na Golden Peak si také nevede špatně, s můstky a zábradlími, které potěší milovníky ramp. Pokud jste středně pokročilý lyžař a chcete posunout své hranice, sjezdovky pro středně pokročilé na Vail Mountain proper ustupují expertům strmým sjezdovkám, které působí nekonečně.
Aspen na druhé straně rozprostírá své kouzlo na čtyřech odlišných horách: Aspen Mountain (klasické jádro s 673 akry a 3 267 stopami svislého převýšení), Snowmass (rodinný obr s 3 128 akry), Buttermilk (ráj parků s 470 akry) a Highlands (specialista na strmé sjezdovky s 1 040 akry). Celkem? Přes 5 500 akrů, pokud započítáme všechno. Rád střídám – pohodové modré sjezdovky na Buttermilk pro klidné rozcvičení, pak Highland Bowl na Highlandsu pro adrenalinový nával z výšlapu, při kterém se díváte dolů na 45stupňové svahy ve výšce 12 500 stop. Je to méně o jedné obrovské oblasti a více o kurátorských zážitcích; Snowmass se cítí jako samostatný svět s lanovkou Elk Camp, která vás za pár minut vyveze 1 000 stop vertikálně.
Pro milovníky černých sjezdovek jako já je výhodou Vailu objem. Prima Cornice nebo Prima Glades v Back Bowls nabízejí lyžování mezi stromy, které je užší a rozmanitější než nabídka Aspenu. Ale Highland Bowl v Aspenu? To je čistý seznam přání: 45minutový výšlap s lyžáky na vrchol, pak sjezdování po okrajích, které vás hodí do mikrokotlů. Udělal jsem to dvakrát – jednou za jasného počasí, se srdcem bušícím – a je to památnější než přístupní experti ve Vailu. Pokud lyžujete sami nebo s pokročilými kamarády, rozmanitost Aspenu vítězí z hlediska opakovaného zájmu.
Vail vyniká pro postupný rozvoj. Základna Lionshead nabízí mírné zelené sjezdovky na Tenderfoot a můžete je opakovaně sjíždět, aniž byste se ztratili v rozlehlosti. Středně pokročilí mají k dispozici dlouhé, hladké sjezdovky Riva Ridge, které měří 3 míle blaženosti po upraveném podkladu. Aspen kontruje mekkou pro začátečníky na Buttermilk – široké, přátelské sjezdovky jako Tiehack – a stěnou Hanging Valley ve Snowmass pro středně pokročilé, kteří si budují sebevědomí. Vzal jsem tam loni svou sestřenici; za den se z ní stala lyžařka, která přecházela z oblouků ve stylu "pizza" na spojování zelených sjezdovek. Obě střediska jsou solidní, ale propojenost Vailu usnadňuje postup bez potíží s dopravou.
Sníh v Coloradu je vrtkavý, ale obě střediska si libují, když zasáhne bouře. Vail má v průměru 354 palců ročně, díky svým severně orientovaným kotlům, které si udrží chlad. Býval jsem tam při sněžení 12 palců, které proměnilo Back Bowls v bílé moře; loni v březnu jsem jel Tea Cup Bowl pětkrát před obědem, každá jízda hlubší než ta předchozí. Vysoká nadmořská výška – vrcholící v 11 570 stopách – znamená konzistentní hloubku sněhové pokrývky, často přes 100 palců v polovině sezóny. Ale pozor na vítr; může zmrazit horní části.
Aspen má v průměru 300 palců, ale jeho rozmanité orientace umožňují kreativní správu sněhu. Snowmass získává vliv oceánu z Pacifiku, což přináší nadýchané zatáčky na Sam's Knob. Východně orientované svahy na Highlandsu se rychle roztaví, ale když je to správně, prašan je legendární – představte si 18palcové noční sněžení na Micro Death. Z Denveru je Vail bližší (105 mil, 2hodinová jízda), takže tam jezdím častěji pro čerstvý sníh. Cesta do Aspenu (200 mil, 3,5 hodiny) znamená, že se musím řídit předpovědí počasí. Obě střediska upravují sjezdovky jako profesionálové, ale velikost Vailu znamená více nedotčených linií po bouři.
Vail je otevřený od začátku listopadu do dubna, někdy i do května, s nočním lyžováním na The Bowl o víkendech. Čtyři hory v Aspenu otevírají postupně – Buttermilk jako první koncem listopadu, plný provoz do prosince – a zavírají v polovině dubna. Spolehlivost? Vail je lepší pro začátek/konec sezóny; v dubnu jsem tam lyžoval jarní sníh, zatímco Aspen byl ještě řídký. Ale pro hlavní měsíce prašanu (leden-únor) jsou oba na stejné úrovni, pokud správně načasujete bouře.
Po dni na sjezdovkách se scéna mimo sjezdovky liší svými osobnostmi. Vesnice Vail je luxusní evropský šarm – dlážděné ulice lemované luxusními obchody a místy jako The Remedy Bar, kde popíjím post-lyžařské IPA s výhledem na Gore Creek. Je orientovaný na rodiny; děti se rojí na kluzišti, zatímco dospělí míří do Bully Boy na živou hudbu. Měl jsem epické après v Pepi's a požíval řízek s davem, který byl hlučný, ale kultivovaný. Žádné sametové provazy, jen coloradské v pohodě.
Aspen? To je hřiště celebrit. Jádro vesnice bzučí celebritami – potkal jsem herce v Paradise Bakery, kde si kupovali kávu. Après v Ajax Tavern znamená lanýžové hranolky a pozorování lidí, nebo zamiřte do The White House pro atmosféru hospody s kulečníkovými stoly a levným pivem. Snowmass to zklidňuje hudebními festivaly v Base Village, ale Cloud Nine lounge na Highlandsu? Gurmánské fondue ve výšce 11 000 stop na vyhřívané terase – toastoval jsem tam západy slunce, které překonaly jakýkoli Instagramový reel. Atmosféra Aspenu je aspirace; Vail je dostupnější luxus.
Sweet Basil ve Vailu podává skvělé telecí medailonky z jelena; spárujte je s Vail IPA. V Aspenu francouzská Alpská bistro v Snowmass skvěle připravuje raclette – roztavený sýr na bramborách, který chutná skvěle po chladném dni. Pro neformální posezení, pizza Vendetta's ve Vailu nebo New York Pizza v Aspenu – obě dodají energii, aniž by zruinovaly rozpočet.
Žijící v Denveru, Vail je moje snadná výhra: 100 mil na západ, přímá cesta po I-70, parkování v Lionshead nebo Vail Village je jednoduché (bezplatná parkoviště se brzy zaplní). Držitelé Epic Passu mají neomezený přístup a bezplatný autobus ve městě vás doveze kolem. Udělal jsem východy slunce, přijel jsem kolem 8. hodiny ranní pro první vlek. Aspen vyžaduje větší úsilí – 200 mil přes Independence Pass (v zimě zavřeno, takže objížďka přes Glenwood Springs přidává čas). Ale autobusy Roaring Fork Transit se bezproblémově spojují mezi horami a parkování ve Snowmassu je dostatečné. Letíte? Letiště Aspen (3 míle) je lepší než Vailovo Eagle County (35 mil daleko).
Pro rodiny nebo skupiny Vail se svým zaměřením na jednu horu zjednodušuje; nepotřebujete více střediskové permanentky, pokud nemáte Epic all-access. Aspenův Ikon Pass pokrývá všechny čtyři, ale kyvadlová doprava (každých 30 minut) vyžaduje plánování jízd. Z mého pohledu, logistika Vailu z něj dělá jasnou volbu pro spontánní výlety; Aspen stojí za tu cestu pro tu odměnu.
Lístky na vleky bolí v obou – lístek pro dospělého na den ve Vailu dosahuje 279 $ v polovině sezóny, ale Epic Pass začíná na 969 $ za neomezený přístup. Aspen stojí 239 $ denně, Ikon Base na 1 299 $ za 7 dní. Ubytování? Sonnenalp Grand Hotel ve Vailu stojí 500 $/noc; Little Nell v Aspenu 700 $+. Ale z hlediska hodnoty, obrovský terén Vailu ospravedlňuje výdaje – tam jsem za den dosáhl 20 000 stop vertikálního převýšení. Aspen se cítí dražší kvůli lesku, ale nabídky Snowmassu (jako balíčky lanovka/ubytování za 150 $) ho zpříjemňují pro delší pobyty.
| Kategorie | Vail | Aspen |
|---|---|---|
| Akrů | 5,317 | 5,500+ (čtyři hory) |
| Svislé převýšení | 3,450 stop | 3,267 stop (Aspen Mt.); liší se |
| Průměrný roční sníh | 354 palců | 300 palců |
| Denní lístek na vlek (dospělý) | 279 $ | 239 $ |
| Jízda z Denveru | 2 hodiny | 3,5 hodiny |
| Sezónní permanentka (neomezená) | Epic: 969 $ | Ikon: 1 299 $ (základní 7 dní) |
Tato tabulka shrnuje podstatu – Vail vede v dostupnosti a sněhu, Aspen v rozmanitém terénu. Pro lyžaře s omezeným rozpočtem vyniká hodnota permanentky Vailu; Aspen je pro ty, kteří hledají jedinečné zážitky.
Pokud jste milovník prašanu nebo rodinný cestovatel, Vail je vaše místo – nekonečné kotle a uvolněná atmosféra ho činí přívětivým pro všechny úrovně. Vzal jsem tam své neteře; kouzelný koberec na Adventure Ridge je udržoval v smíchu, zatímco já jsem se kradl do kotlů. Pro experty, kteří touží po rozmanitosti nebo po atmosféře vysoké společnosti, je Aspen nepřekonatelný – výšlap na Highland Bowl nebo rozlehlost Snowmassu přináší vzrušení, na které nezapomenete.
Já? Střídám se: Vail na klidné víkendy, Aspen na ty, kdy se chci cítit jako v lyžařském filmu (představte si atmosféru Aspen Extreme). Nic není špatně; jde o to, co sytí vaši duši na sjezdovce.
Vail vítězí s průměrem 354 palců a severně orientovanými kotly, které déle udrží prašan. Aspen také dostává konzistentní přívaly sněhu, ale jeho rozmanité orientace znamenají rychlejší tání za slunečných dnů. Před odjezdem zkontrolujte předpověď NOHRR.
Aspen má nóbl pověst, ale čtyři hory rozptylují davy – na středě jsem během týdne lyžoval prázdné sjezdovky. Je to nóbl, jistě, ale místní ho udržují při zemi; nic horšího než luxusní scéna ve Vailu.
Vzájemně propojený terén Vailu a programy pro děti (jako Helm of Sun deck) z něj dělají rodinné zlato. Aspen kontruje dětským centrem Treehouse ve Snowmassu a mírnými svahy Buttermilk – obojí je vynikající, ale logistika Vailu je jednodušší.
Vysokorychlostní vleky Vailu (celkem 34) se pohybují rychle, ale hlavní víkendy znamenají 10-15 minut čekání u populárních vleků, jako je Gondola One. 80+ vleků v Aspenu napříč horami udržuje fronty krátké; Snowmass se cítí nejméně přeplněný.
Absolutně – z Denveru udělejte Vail v pátek-sobotu, v neděli jeďte do Aspenu (4 hodiny). Nebo přileťte do Eagle pro Vail, pak kyvadlovou dopravou do Aspenu. Hybridní multi-pass možnosti jako Ikon/Epic pomáhají.
Obě střediska nabízejí solidní možnosti: procházky po vesnici Vail nebo horká čokoláda v Mid-Vail; výlety na sněžnicích v Aspenu nebo jóga v The Music Tent. Není to všechno o barech – spousta míst pro klidnou regeneraci.
Vail vede s 5 mílemi osvětlenými na The Bowl, otevřeno od pátku do neděle do 21:00. Aspen má omezený noční provoz ve Snowmassu (vybrané sjezdovky), takže Vail je volbou pro noční jízdy.
Shrnutím mého pohledu na Aspen versus Vail je jasné, že obě střediska definují lyžování v Coloradu svým vlastním způsobem – epická velikost Vailu versus stylová duše Aspenu. Ať si vyberete cokoli, odejdete s příběhy, které stojí za to vyprávět. Pro více hloubkových článků o Coloradu, jako je tento, navštivte GetSki.com; mají mapy a zasvěcené tipy pro plánování vaší další jízdy.